Ortodoncja

Ortodoncja daje szerokie możliwości u pacjentów, którzy borykają się z wadą zgryzu. Obecne możliwości pozwalają na leczenie bez dyskomfortu ze strony pacjenta. Na etapy leczenia ortodontycznego składa się:

  • konsultacja ortodontyczna
  • diagnostyka ortodontyczna (wykonanie fotografii jamy ustnej, badań obrazowych tj. pantomogram, cefalometria, pobranie wycisków pod modele diagnostyczne)
  • analiza wady zgryzu pacjenta
  • postawienie diagnozy
  • przygotowanie i przedstawienie pacjentowi planu leczenia
  • założenie aparatu, które trwa około 40 min
  • wizyty kontrolne – średnio co 4 tygodnie
  • zdjęcie aparatu, oczyszczenie zębów oraz przyklejenie stałej retencji lub oddanie aparatów retencyjnych ruchomych.

 

METODY LECZENIA ORTODONTYCZNEGO

Aparat stały metalowy – jeden z najczęściej wykorzystywanych aparatów ortodontycznych. Cechuje się obecnością metalowych zamków oraz relatywnie przystępną ceną.

Aparat stały kryształowy – polecany pacjentom, dla których duże znaczenie ma estetyka. Jego zamki wykonane są ze specjalnego kryształu, dzięki czemu zlewają się z odcieniem szkliwa i są praktycznie niewidoczne.

Aparat samoligaturujący – zbudowany z bezligaturowych zamków (nie zakłada się na nie gumek) oraz łagodniejszych łuków, przez co leczenie jest bardziej komfortowe i mniej inwazyjne, a efekty – trwalsze.

Aparaty ruchome –  dedykowane są dzieciom w wieku 4-12 lat, gdy w jamie ustnej obecne są zęby mleczne. Pozwala na wczesną korektę wady zgryzu, hamuje pogłębianie się wady, nie dopuszcza do samoistnych przesunięć zębów  w sytuacji przedwczesnej utraty zębów mlecznych (na skutek próchnicy). Przynoszą dobre rezultaty przy regularności noszenia (12-14 godzin na dobę).

Nakładki Active Aligner – innowacyjna metoda leczenia ortodontycznego za pomocą przezroczystych nakładek. System nakładek jest komfortową alternatywą do aparatów stałych i ruchomych. Najbardziej sprawdza się przy korygowaniu wad zgryzu u pacjentów dorosłych , ceniących sobie wygląd i wygodę, którzy ze względu na wykonywana pracę nie mogą sobie pozwolić na leczenie ortodontyczne aparatami stałymi. Jest to rozwiązanie o niskim stopniu inwazyjności, które w stosunkowo krótkim czasie pozwala osiągnąć optymalne rezultaty.